Gdy liczy się każda kropla

Precyzja, wydajność i niezawodność to główne założenia, które leżą u podstaw efektywnych systemów nawadniania. W ostatnich latach technologia ta ulega bardzo szybkim zmianom, aby nadążyć za potrzebami profesjonalnych odbiorców – skutecznie dostarczać wodę roślinom, maksymalnie ją oszczędzać oraz ułatwiać życie poprzez możliwość wprowadzania szybkich korekt, nawet bez fizycznej obecności osoby nadzorującej w miejscu działania systemów nawadniania.

Systemy nawadniania stają się coraz bardziej rozbudowane i precyzyjne. Komputerowe sterowanie, stacje pomp, zraszacze – wszystkie te elementy składowe są coraz bardziej zintegrowane. Nawet zraszacze coraz mniej przypominają dawne urządzenia, a te najnowocześniejsze to bez wątpienia technologiczne cuda. Przykładem aktualnych trendów może być kilka z ciekawszych nowości wprowadzonych ostatnio na rynek przez firmę Hunter Industries, jednego ze światowych liderów w branży nawadniania.

Hydrawise™ – obsługuj sterownik skąd chcesz

Do niedawna parametry w sterowniku nawadniania można było zmieniać tylko ręcznie albo za pomocą pilotów Hunter ROAM i ROAM-XL. Dzisiaj można to już robić z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfona lub przeglądarki internetowej. Umożliwia to oprogramowanie HydrawiseTM (aplikacja jest dostępna w języku polskim) umieszczone w chmurze. Funkcja Predictive Watering automatycznie modyfikuje harmonogram nawadniania na podstawie: prognozy temperatury, prawdopodobieństwa opadów, siły wiatru oraz wilgotności. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną oszczędność wody (nawet do 50%), a równocześnie optymalne zaopatrzenie w nią roślin. Do zestawu można dodać łatwy w montażu przepływomierz i ustawić automatyczne powiadomienia o uszkodzonych przewodach rurowych lub zraszaczach. Monitorować można także poprawność połączeń elektrycznych.

I-80 – najbardziej zaawansowany zraszacz turbinowy

Nieporównywalne poziomy: możliwości, wydajności i zabezpieczeń czynią z tego modelu najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie. Zraszacz I-80 został stworzony do sportowych nawierzchni trawiastych oraz dużych obszarów na terenach zieleni. Niesamowita, odporna na zanieczyszczenia jednostka napędowa oferuje największy moment obrotowy dostępny obecnie wśród zraszaczy tego typu oraz zasięg zwiększony do 29,5 m. Inne jego cechy to możliwość użycia jednej z wielu wydajnych dysz przeciwwiatrowych, o podwójnej trajektorii. Okazują się one bardzo skuteczne w wielu zastosowaniach. Ten model, przeznaczony dla rozwiązań komercyjnych, oferuje opatentowaną technologię TTS (Total Top Service). Oznacza to możliwość łatwego dostępu z góry do każdego elementu urządzenia wymagającego serwisu. Brak konieczności rozkopywania podłoża w razie potrzeby naprawy czyni serwis łatwym i szybkim.
Dodatkowo zraszacz turbinowy I-80 oferuje zaawansowany i nowatorski w branży system o nazwie ProTech TC (ProTech Turf Cup System). Z jego pomocą żywa lub syntetyczna murawa montowana jest w tzw. kubełku darniowym na pokrywie zraszacza na poziomie otaczającej nawierzchni (specjalne pierścienie pomagają utrzymać murawę bezpiecznie na swoim miejscu). W efekcie otrzymujemy estetyczną instalację, zapewniającą bezpieczeństwo podczas gry na murawie. System ProTech TC pozwala na: szybki demontaż kubełka darniowego bez użycia dodatkowych narzędzi, regulację łuku zraszacza bez demontażu jednostki wynurzalnej. Warto dodać, że ta ostatnia – po ewentualnym wymontowaniu ze zraszacza – pozostaje w jednym fragmencie.


HydrawiseTM
udogodnienia dla instalatorów:

  • zarządzanie sterownikami klientów w każdym momencie i z dowolnego miejsca,
  • przejrzysty pulpit instalatorski,
  • przydzielanie ograniczeń dostępu dla pracowników,
  • do wyboru 8 typów abonamentów rocznych Hydrawise, w zależności od potrzeb (np. liczby sterowników – maksymalnie do 200 czy kont – do 45),
  • zaawansowane raportowanie pracy systemu,
  • raporty zmian w ustawieniach.

MP815-210 to najnowszy model dysz z grupy MP Rotator, serii MP815, idealny do różnorodnych zastosowań.

MP815 – dysza z wyższą dopasowaną dawką opadową i zwiększonym zasięgiem

MP815 to najnowszy model dysz z grupy MP Rotator, serii MP800, idealny do różnorodnych zastosowań. W jego przypadku najważniejsze parametry to dopasowana dawka opadowa na poziomie 20 mm/godz. i rozszerzony promień o zasięgu 2,5–4,9 m. Dostępne są one w trzech modelach: o regulowanym kącie (90–210°, 210–270°) i nieregulowanym pełnym okręgu (360°). Seria dysz MP800 obejmuje obecnie zakresy promienia od 1,8 m do 4,9 m. Zwiększa to elastyczność w projektowaniu systemu nawadniania i pozwala na zaoszczędzenie wody.
Hunter Industries to obecnie jedyna firma, która oferuje dwie opcje dopasowanej dawki opadów dla zraszaczy wynurzalnych, często instalowanych na prywatnych posesjach. Daje to użytkownikom więcej możliwości zarządzania nawadnianiem. Aby zmaksymalizować efektywność zużycia wody, wybrać można standardowy MP Rotator, który ma mniejszą dawkę opadową (10 mm/godz.). To idealne rozwiązanie dla gleb zwięzłych, a także terenów o dużym spadku (eliminuje spływ wody). Użycie dysz z serii MP800 o przepływie 20 mm/godz. to idealne rozwiązanie dla gleb średnio zwięzłych, łagodnych stoków oraz niewielkich przestrzeni.

Seria MP800 zachowuje wszystkie zalety opatentowanej konstrukcji MP Rotatora. Powolny obrót dyszy pozwala na uzyskanie silnych, odpornych na wiatr strumieni, które pokrywają swój docelowy zakres z wysoką jednolitością rozkładu. Aby zwiększyć niezawodność w terenie, unikalna funkcja podwójnego wynurzania zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do dyszy. Dzięki wykorzystaniu tylko jednej ruchomej części MP Rotator sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Technologia FloGuard w korpusach PROS

Zanim brakująca dysza zostanie wykryta i naprawiona, może stać się przyczyną znacznych strat wody i zniszczenia nawadnianego terenu. To zagrożenie można znacznie zmniejszyć dzięki nowej serii korpusów Pro-Spray z technologią FloGuard firmy Hunter Industries. Zapewnia ona dodatkowy poziom ochrony poprzez oszczędniejsze wydatkowanie wody natychmiast po wykryciu brakującej dyszy.

FloGuard to funkcja opcjonalna i fabrycznie instalowana w modelach z serii Pro-Spray PRS30 i Pro-Spray PRS40 z jednokierunkowym zaworem stopowym. Po wykryciu brakującej dyszy FloGuard zmniejsza przepływ wody z korpusu do wartości zaledwie 1,9 l/min (przy brakującej dyszy, bez technologii FloGuard, może on wynosić 22–114 l/min) i tworzy strumień o wysokości około 3 metrów, wskazujący miejsce usterki. Znacznie zmniejsza to marnowanie wody i zapobiega erozji terenu. Podczas płukania systemu nowa niebieska zaślepka uniemożliwia włączenie funkcji FloGuard, co pozwala na prawidłowe płukanie linii.

Andrzej Koliński

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Bez nawadniania nie ma plonów

O weryfikacji przez rynek zasadności inwestycji w systemy nawadniania, konieczności wczesnego planowania...
Czytaj dalej